Marţi, 21 Iulie 2020

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales în şedinţa de lucru din 21 iulie 2020 pe noul întâistătător al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților.

Sfântul Sinod al Bisericii Ortodoxe Române l-a ales în şedinţa de lucru din 21 iulie 2020 pe noul Arhiepiscop al Sucevei și Rădăuților. Ziua a început cu o slujbă de Te Deum oficiată de Preasfințitul Părinte Benedict Bistrițeanul în sala Europa Christiana a Palatului Patriarhal. Ierarhul ales prin vot secret este Preasfințitul Părinte Calinic Botoșăneanul. Actualmente, acesta este Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Iașilor. Pentru acelaşi post a mai candidat şi PS Damaschin Dorneanul, Episcop-Vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților. Cele două propuneri au fost făcute în urma ședinței Sinodului Mitropoliei Moldovei și Bucovinei din data de 11 iulie.