Luni, 24 Septembrie 2018
Alex Atudori

Biserica parohiei ortodoxe române din orașul Dondușeni, Republica Moldova, a fost sfințită duminică, 23 septembrie 2018. Slujba de sfințire, urmată de Sfânta Liturghie, a fost săvârșită de un sobor de ierarhi preoți și diaconi, în frunte cu Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Alături de IPS Teofan au mai slujit și Înaltpreasfințitul Petru, Mitropolitul Basarabiei, Preasfințitul Antonie, Episcop de Bălți, și Preasfințitul Veniamin, Episcopul Basarabiei de Sud. La finalul Sfintei Liturghii s-au acordat distincții de vrednicie, iar Preasfințitul Veniamin a dat citire mesajului Preafericitului Părinte Patriarh Daniel, cu ocazia acordării Crucii Patriarhale părintelui paroh Roman Botezat.

Construcția bisericii ștefaniene „Acoperământul Maicii Domnului ” din Dondușeni a început în anul 2009, când a fost așezată piatra de temelie, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Petru, Mitropolitul Basarabiei.