Luni, 9 Mai 2022
Flavius Popa

Luni, 9 mai 2022, în Sala „Iustin Moisescu” din cadrul Ansamblului Mitropolitan Iași a avut loc deschiderea Simpozionului internațional „Studia Theologica Doctoralia”. Evenimentul academic se află în acest an la a XIV-a ediție.
Simpozionul se înscrie în cadrul manifestărilor dedicate „Anului omagial al rugăciunii în viața Bisericii și a creștinului” și „Anului comemorativ al Sfinților isihaști Simeon Noul Teolog, Grigorie Palama și Paisie de la Neamț”, în Patriarhia Română și îşi propune să evidenţieze cercetările actuale și constante ale doctoranzilor din ţară şi din străinătate în domeniul studiilor teologice.
În urma experienței acumulate și datorită numărului mare de participanți, care crește de la an la an, „Studia Theologica Doctoralia” reprezintă unul dintre cele mai mari și importante evenimente științifice din țară dedicate doctoranzilor.