Marţi, 12 Noiembrie 2019
Bogdan Bulgariu

Mănăstirea Sihăstria a găzduit în zilele de 11-12 noiembrie 2019 Sinaxa monahală cu stareţii şi stareţele din Arhiepiscopia Iaşilor, prezidată de Înaltpreasfinţitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei şi Arhiepiscopul Iaşilor.

Tema întâlnirii monahale din acest an a fost „Decretul 410/1959. Răstignirea monahismului românesc. Considerații actuale.”

La această sinaxa au participat 60 de stareți și starețe.

În Prima zi IPS Teofan a ținut un cuvânt de deschidere apoi a fost vizionat filmul documentar „Decretul 410/1959, producție Trinitas TV”.

A doua zi, Sinaxa monahală a debutat cu Slujba de dimineță, Utrenia și Sfânta Liturghie în catedrala Mănăstirii Sihastria, apoi au fost susținute refereate de către Arhimandritul Ioan Harpa, exarhul mănăstirilor din zona Botoşanilor şi stareţ al Mănăstirii Popăuţi din Botoşani și de către Arhimandritul Arsenie Popa Starețul Mănăstirii Sihastria. De asemena au fost susținute și mărturii ale monahilor și monahiilor care au suferut în timpul Decretul 410/1959.