Vineri, 29 Aprilie 2022
Flavius Popa

Părinții Mănăstirii Horaița, precum și numeroși credincioși nemțeni, au participat în Vinerea Luminată, 29 aprilie 2022, la hramul Schitului Horăicioara – Izvorul Tămăduirii, aflat la 3 km de așezământul monahal.
Slujba de hram a fost săvârșită de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, înconjurat de un sobor de stareți, preoți și diaconi.
Ca urmare a aprobării de către Sfântul Sinod a ridicării în rang, la sfârșitul Sfintei Liturghii, părintele stareț Vasile Rubin a fost hirotesit arhimandrit.
După slujbă, preoții și credincioșii, în frunte cu Părintele Mitropolit, au plecat în procesiune cu Icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului „Izbăvitoarea de secetă” spre Schitul Horăicioara.
Acolo, cei prezenți au participat la slujba de sfințire a apei și au fost binecuvântați de clerici.