Duminică, 8 Decembrie 2019
Flavius Popa

Arhimandriții Cleopa Ilie și Ioanichie Bălan, precum și ieroschimonahul Paisie Olaru au fost pomeniți sâmbătă, 7 decembrie 2019, la Mănăstirea Sihăstria. Alături de cei trei mari duhovnici a fost pomenit și arhimandritul Victorin Oanele, fost stareț al acestui așezământ monahal. Slujba de pomenire a fost săvârșită de Preasfințitul Ignatie, Episcopul Hușilor, la finalul Sfintei Liturghii din biserica cea mare a Mănăstirii Sihăstria. La eveniment au participat stareți și clerici din eparhie, precum și numeroși credincioși din întreaga țară. Cuvântul de învățătură a fost rostit de Părintele Episcop Ignatie, care a evidențiat trăsăturile duhovnicești ale părinților pomeniți astăzi. Dupa oficierea Parastasului, Preasfințitul Părinte Ignatie, dimpreună cu preoții și credincioșii, au mers în cimitirul Mănăstirii Sihăstria unde au fost citite rugăciuni la mormintele duhovnicilor.