Luni, 3 Iulie 2023
Mihail Vrăjitoru

Absolvenții Facultății de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iași au depus astăzi jurământul de credință față de Biserica din care fac parte și față de învățătura pe care au primit-o în timpul anilor de studiu. Acest moment s-a desfășurat la Catedrala Mitropolitană din Iași, în cadrul Sfintei Liturghii oficiată de Înaltpreasfințitul Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, alături de Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, și de Preasfințitul Damaschin Dorneanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Sucevei și Rădăuților, împreună cu părinții profesori ai instituției teologice.

Studenții promoţiei 2023 a Facultăţii de Teologie Ortodoxă „Dumitru Stăniloae” din Iaşi au participat în această dimineață la cursul festiv de încheiere a anilor de studiu. În cadrul Sfintei Liturghii a avut loc solemnul moment al depunerii jurământului, când tinerii teologi au rostit cu mâna pe cruce şi pe Evanghelie că vor păzi şi vor propovădui învăţătura Bisericii.