Luni, 29 Aprilie 2019
Bogdan Bulgariu

În a doua zi de Paști, când s-a făcut și pomenirea Sfântului Gheorghe, sute de credincioși botoșăneni au sărbătorit hramul Bisericii „Sfântul Mare Mucenic Gheorghe” din centrul municipiului.

Sfânta și Dumnezeiasca Litrughie a fost săvârșită de către Înaltpreasfințitul Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, care după citirea pericopei evanghelice a ținut un cuvânt de învățătură credincioșilor.

În cadrul Sfintei Liturghii Părintele Mitropolit a hirotonit intru preot pe tânărul diacon Andrei Viorel Manolea pe seama Parohiei Sfântul Duh din Silișcani, Protopopiatul Botoșani.