Miercuri, 24 Mai 2017
Constantin Ciofu

Biserica „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ - Galata din Iaşi şi-a cinstit duminică, 21 mai 2017, ocrotitorii. În ajunul sărbătorii, a fost oficiată slujba Vecerniei, iar în ziua hramului s-a slujit Utrenia, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi. Manifestările religioase vor continua în Parohia „Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena“ joi, 25 mai 2017, când Biserica noastră serbează Înălţarea Domnului.

De aproape două decenii, pe Dealul Galata din Iaşi sunt serbaţi în mod deosebit Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena. În cinstea celor doi sfinţi, s-a ridicat o biserică înaltă ce veghează oraşul alături de alte locaşuri sfinte. Oamenii au venit la hram în număr mare pentru a-şi slăvi ocrotitorii şi pentru a-I mulţumi lui Dumnezeu pentru toate darurile revărsate asupra parohiei. Sâmbătă, 20 mai 2017, la orele serii, s-a oficiat Vecernia de către un sobor de preoţi, iar a doua zi, duminică, 21 mai, programul a continuat cu Utrenia, Sfânta Liturghie şi Parastasul pentru cei adormiţi. „Parohia noastră are un singur hram, dar sărbătoreşte doi sfinţi ai Bisericii. Sărbătorind un sfânt, îi cinsteşti pe toţi sfinţii deopotrivă. Hramul are o importanţă deosebită pentru că mereu i-am simţit pe Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena că ne-a ocrotit. Avem foarte mulţi credincioşi care poartă numele celor doi sfinţi, astfel că acest hram este aducător de bucurie. Mulţi enoriaşi s-au pregătit prin Taina Sfintei Spovedanii, astfel că au primit Sfânta Împărtăşanie. Acesta este darul cel mai frumos pe care îl poate primi omul într-o astfel de zi plină de lumină şi de bucurie“, a remarcat părintele paroh Gheorghe Manole. Evenimentele religioase organizate în contextul hramului vor continua joi, 25 mai 2017, de la ora 12:30, de Înălţarea Domnului la Monumentul Eroilor de pe Şoseaua Galata. Prin implicarea Secţiei 6 Poliţie şi a Asociaţiei „Cultul Eroilor“ Iaşi, se va desfăşura un ceremonial în memoria  ostaşilor căzuţi pe fronturile de luptă. „La iniţiativa Secţiei 6 Poliţie din Iaşi, de Ziua Eroilor vom oficia slujba Parastasului la Monumentul Eroilor de pe Şoseaua Galata. Alături de noi va fi prezent şi părintele Ioan Chirvasă de la Parohia «Sfântul Proroc Daniel» - CUG din Iaşi. Ne dorim ca oamenii să aibă mai mult respect pentru monumentul de pe Şoseaua Galata, închinat eroilor din Primul Război Mondial“, a precizat părintele Manole. La finalul slujbei, vor fi depuse coroane de flori în incinta monumentului. Tot joi, la troiţa din faţa Cimitirului Galata se va sluji Trisaghionul pentru eroii patriei căzuţi pe front pentru apărarea credinţei strămoşeşti şi a pământului românesc.