Duminică, 31 Ianuarie 2021

Asociația Studenților Creștini Ortodocși Români, filiala Iași, va organiza o întâlnire cu ocazia zilei de 2 februarie 2021, când Biserica Ortodoxă serbează praznicul Întâmpinării Domnului, iar la nivel internațional este serbată Ziua Internațională a Tineretului Ortodox. Începând cu această dată, cartea „ASCOR Iași la 30 de ani (1990 – 2020)” va fi disponibilă spre cumpărare în librăriile Doxologia și la sediul asociației.

În seara zilei de luni, 01 februarie 2021, vom participa la slujba privegherii la Catedrala Mitropolitană din Iași, care își va serba cel de al doilea hram, iar a doua zi, marți, 02 februarie 2021, vom participa dimineață la Sfânta Liturghie. În continuare, de la ora 18:30 ne vom întâlni la Sala „Iustin Moisescu” din incinta Ansamblului Mitropolitan din Iași pentru a discuta despre cartea „ASCOR Iași la 30 de ani (1990 – 2020)” și pentru a avea un dialog despre ce înseamnă să fii tânăr ortodox și să alegi să îți dedici mare parte din timpul liber activităților de voluntariat.

Vom avea patru invitați care vor vorbi despre experiențele lor din perioada studenției, despre modul în care voluntariatul i-a format, dar și despre mărturiile pe care aceștia le-au scris pentru carte:

• Arhim. Nicodim Petre, fost vicepreședinte ASCOR Iași, în prezent este consilierul Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iașilor și starețul Mănăstirii Bucium și îndrumătorul filialei ASCOR Iași;
  • Pr. Cătălin Puiu, fost președinte ASCOR Iași, în prezent preot de caritate la Spitalul Providența din Iași;
  • Nicoleta Armanu, fost coordonator al Departamentului „Semper Fidelis”, în prezent profesor universitar la Facultatea de Informatică din Iași;
  • Alexandra Zurba, fost vicepreședinte ASCOR Iași, în prezent restaurator monumente istorice.

De asemenea vor exista și trei intervenții online:

• Gruia Jacotă, fost vicepreședinte ASCOR Iași, coordonator al Departamentului de Relații Externe în perioada 1990-1994, în prezent Diplomat de carieră în Ministerul de Externe al României;
  • Gabriela Pipirig, fost coordonator al Departamentului Relații Externe din cadrul ASCOR Iași, în prezent lucrează în cadrul Comisiei Europene de la Bruxelles;
  • Emanuel Buta, fost președinte ASCOR Iași în perioada 2014-2020, în prezent doctorand al Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași.

Întâlnirea va fi moderată de către Vlad Condrea.

Volumul ASCOR Iași la 30 de ani (1990 – 2020) este publicat la Editura Doxologia, având binecuvântarea și un cuvânt înainte din partea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei. Aceasta carte, proaspăt ieșită de sub tipar, va fi pusă la dispoziția dumneavoastră după această întâlnire. Cartea se poate achiziționa completând formularul de pe pagina asociației sau apelând-o pe Nicoleta S. responsabil vânzări, la numărul de telefon 0755 297 930, rezervând numărul de exemplare pe care doriți să le cumpărați. Prețul unui volum este de 30 RON.

Din cuprinsul cărții fac parte texte ale unor personalități care au fost alături de ASCOR Iași în cei 30 de ani: Preasfințitul Macarie, Episcop Ortodox Român al Europei de Nord, Pr. prof. univ. dr. Ion Vicovan, decanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași, Pr. prof. univ. dr. Ioan C. Teșu, prodecanul Facultății de Teologie Ortodoxă din Iași, Pr. prof. univ. dr. Petre Semen, Pr. conf. univ. dr. Constantin Necula.

Volumul cuprinde, de asemenea, un interviu cu Părintele Arhimandrit Nicodim Petre, îndrumătorul filialei de la Iași, precum și mărturii din partea președinților, membrilor din conducere și voluntarilor care au făcut parte din ASCOR Iași din anul 1990 până în prezent. În final se află un album cu fotografii reprezentative din ultimii 30 de ani.

Ziua de doi februarie este o zi în care ar trebui să ne aducem aminte de tinerii ortodocși, atât de cei din prezent, cât și de cei din trecut. De aceea, cred că este un moment potrivit pentru a discuta despre această carte, care surprinde o fărâmă din trăirile tinerilor care sunt sau care au trecut prin ASCOR. Această carte este utilă oricărui tânăr, pentru că în ea găsim principii și filosofii de viață, care se intersectează în același punct: dorința de a fi mai aproape de Dumnezeu și de semeni. (Iulian Tomeac, președintele ASCOR Iași).