Marţi, 29 Martie 2022

Fundația „Solidaritate și Speranță” în calitate de aplicant, în parteneriat cu Parohia „Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfânt” din Iași, a implementat prin intermediul proiectului „Oportunități pentru bătrânii comunităților din județul Iași”, finanțat de Fondul Social European prin POCU, o serie de servicii sociale pentru 160 de vârstinici aflați în situații de risc, din județul Iași.

Potrivit comunicatului de presă trimis de aplicant, FSS și parohia ieșeană a oferit servicii sociale, pe durata a 24 de luni, în cadrul a două Centre de zi, pentru un număr de 80 de bătrâni, în cadrul unui Centru de îngrijire la domiciliu, pentru un număr de 20 de vârstnici, la o cantină socială, pentru un număr de 30 de bătrâni din Municipiul Iași și la o cantină sociala din comuna ieșeană Belcești, pentru un număr de 31 de vârstnici.

Un alt obiectivul specific al proiectului a constat în crearea contextului oferirii serviciilor sociale de calitate, prin facilitarea unor schimburi de experiență pe durata a 24 de luni, între 20 specialiști implicați în furnizarea de servicii sociale oferite grupurilor vulnerabile, formate din persoane vârstnice în vederea asigurării sustenabilității facilitarii transferului de know-how, pentru a facilita posibilitatea transferabilității proiectului.

În cadrul acestui proiect, aplicanții își propune să licențieze serviciile sociale pe care le desfășoară în comunitățile cu risc din județ.

Înființarea Fundației Solidaritate și Speranță a venit din dorința de a fi alături de persoanele nevoiașe, prin sprijinirea lor materială și spirituală, ajutându-i să își croiască o lume mai frumoasă și fără ostilitățile vieții. Este o organizație nonguvernamentală și nonprofit, înființată la Iași, pe 12 august 2002, sub binecuvântarea Preafericitului Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, la aceea vreme Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.